#

Deniz Seviyelerinde 3000 Yılın Rekoru

Bilim Dalları

Sahil siteleri: Dikkat!

Yeni tekniklerle yapılan iki çalışma deniz seviyelerindeki artışın küresel ısınma nedeniyle 20. yüzyılda son 3000 yılın rekorunu kırmış olduğunu ve fosil yakıt kullanımına gem vurulmadığı takdirde bu yüzyılın sonunda da deniz sularının 130 cm’ye kadar yükselebileceğini ortaya koydu.

ABD’deki Rutgers Üniversitesi Yer ve Gezegen Bilimleri Bölümü’nden Robert Kopp yönetiminde yapılan ve Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan çalışmaya göre 1900 – 2000 yılları arasında denizler 14 cm yükselmiş. Kopp, küçük gibi görünse de bunun özellikle deniz seviyesine yakın sahil bölgeleri için önemli bir artış olduğunu vurguluyor. Çalışmada, küresel ısınma olmasaydı, aynı süre içinde deniz seviyelerindeki değişimin 3 cm azalma ile 7 cm yükseliş arasında kalmış olacağı belirtiliyor. Son 20 yılın verileriyse yükselme hızının arttığını gösteriyor.

Daha önce tek bir yerdeki ölçümlere dayalı çalışmaların aksine araştırmacılar, dünyanın çeşitli yerlerindeki 24 noktadaki bataklık, mercan adaları ve arkeolojik alanlarda deniz seviyelerindeki değişimi gösteren kanıtları incelemişler.

Almanya’daki Potsdam İklimsel Etki Araştırmaları Enstitüsü’nden (PIK) araştırmacılarca yapılan çalışmadaysa, geçmişteki yükselmeyle ilgili hemen hemen aynı değerlere ulaşılırken, 21. yüzyılın sonunda deniz seviyelerinin alacağı değer de hesaplanmış.

Çalışmanın yöneticilerinden Anders Levermann’a göre yüzyılın sonunda deniz seviyeleri, en iyi olasılıkla 50 cm, en kötü senaryoya göreyse 130 cm yükselecek. Çalışmada, hava sıcaklıklarındaki artışın 2°C altında tutulmasını öngören 2015 Paris Anlaşması’nın iddialı hedefleri gerçekleştirilebilse bile denizlerin 2100 yılında 20 – 60 cm arasında yükseleceği kaydediliyor.

Çalışmanın bulguları, buzulların erimesi, Antarktika ve Arktik (Kuzey Buz Denizi) buz sahanlıklarının çökmesi ve fizik kuralları (ısınan su daha fazla hacim kaplıyor) gibi etmenleri dikkate alan bilgisayar projeksiyonlarının, istatistiksel yöntemlerle birlikte değerlendirilmesi sonucu elde edilmiş.

Araştırmacılar, bulguların sahillerdeki yerleşim düzenlemeleri konusunda yetkililere gerekli planlamaların ve düzenlemelerin yapılması ve gereken önlemlerin alınmasında ışık tutacağını belirtiyorlar. 

REFERENCES

  • 1. “Sea level rise in 20th century was fastest in 3,000 years, Rutgers-led study finds”, Rutgers University, 22 Şubat 2016
  • 2. “Sea-level rise past and future: Robust estimates for coastal planners”, Potsdam Institute for Climate Impact Research, 22 Şubat 2016