#

Havadan Elektrik Üreten Enzim

Science Fields
Tags

Avustralyalı bilim insanları, havadan elektrik üreten bir enzim keşfetti. Aslında, bakterilerin atmosferdeki hidrojeni enerji kaynağı olarak kullanabildiği bir süredir biliniyor, ama bunu nasıl yaptıklarını yeni öğreniyoruz.

Mycobacterium smegmatis, oldukça dirençli ve dünyada yaygın bulunan bir toprak mikroorganizması. Bilim insanları, bu bakterinin havadaki hidrojeni enerji kaynağı olarak kullanmasını sağlayan enzimi izole etmeyi başardı. ‘‘Huc’’ adını verdikleri bu enzim, çok düşük miktarda atmosferik hidrojeni dahi ayrıştırıp tüketebiliyor ve bu nedenle, bilinen diğer enzimler ve katalizörlerden çok daha etkin (Atmosferdeki hidrojen yoğunluğunun %0,00005’inde işlevini sürdürebiliyor). Ayrıca, 0OC altında ve 80OC’de bile enerji üretme işlevini yerine getirebiliyor ve bu sayede depolanabiliyor. Bakterinin kutup toprakları ve volkanik kraterler gibi çok zorlu koşullarda hayatta kalmasını sağlayan şey, bilim insanlarına göre enzimin bu özelliği.

Araştırmacılar, enzimin atmosferik hidrojen oksidasyon yöntemini moleküler düzeyde ortaya çıkarmak için birkaç yeni teknoloji kullanmış. Atom yapısı ve elektrik üretim yolunu tespit etmek için Cryo-EM adı verilen gelişmiş bir mikro görüntüleme yöntemini denemiş. Bu deneyin, bu yöntemle elde edilen en detaylı enzim incelemesi olduğu söyleniyor. İzole edilmiş enzimin çok düşük hidrojen yoğunluğunda da elektrik akımı üretebildiğini göstermek için ise elektrokimya tekniği kullanılmış.

Huc, bilim insanlarına göre doğal bir batarya; ileride, havayla çalışan küçük elektronik cihazlar üretmenin mümkün olduğunu gösteriyor ve böylece güneş enerjisi ile çalışan cihazlara alternatif olabileceği düşünülüyor. Enzimi daha yoğun hidrojenle beslediğinizde daha güçlü elektrik akımı oluşturuyor ve bu sayede daha fazla güç isteyen, otomobil gibi makinelere enerji sağlaması mümkün. Huc gibi enzimler üreten bakterileri kitlesel ölçekte çoğaltmak da görece kolay olduğundan, “sürdürülebilir” ve temiz bir enerji kaynağı olarak gündelik hayatımızda yer alması söz konusu. Tabii ki ve maalesef, yakın gelecekte değil.

REFERENCES

  • 1. https://futurism.com/the-byte/enzyme-turn-air-into-electricity
  • 2. https://phys.org/news/2023-03-newly-enzyme-air-electricity-source.html