#

Akdeniz’de Çölleşmenin Suçlusu Bulundu!

Bilim Dalları
Etiketler

Yaklaşık 90 ve 60 yıl önce İlk kez Doğu Akdeniz’e giriş yaptığı belirlenen iki tropikal balık türünün, denizlerin ısınmasına paralel olarak Türkiye ve Yunanistan kıyılarındaki alg (yosun) ormanlarını büyük ölçüde yok ettikten sonra batıya yayılarak Akdeniz’in genelini tehdit ettiği açıklandı.

Yıkımın suçluları, İlk kez 1927 ve 1956 yıllarında görülen ve Süveyş Kanalı’ndan giriş yaptığı tahmin edilen, yosunla beslenen iki tropikal balık türü. İngilizce’de Rabbitfish denen balık türlerinin Türkçe adı deniz biyolojisi sözlüklerinde geçmemekle birlikte, Tureng sitesinde  “denizkedisi” diye çevrilmiş. 

Avustralya New South Wales Üniversitesi’nden Dr. Adriana Vergés ve İspanya Akdeniz İleri Araştırmalar Enstitüsü’nden Dr. Fiona Tomas yönetimindeki çalışmada uluslararası araştırmacılardan oluşan ekip, Türkiye ve Yunanistan kıyılarını kapsayan 1000 km uzunluğunda bir şeritte bu türlerin egemen olduğu sıcak su bölgeleriyle, fazla görülmedikleri soğuk bölgelerini incelemiş.

Dr. Verges, “Bu  balıkların yoğun olarak bulunduğu yerler çıplak kayalıklara dönüşmüş. Uzun yosunlarda yüzde 65, diğer alg ve omurgasız deniz canlıları türlerinde yüzde 60 ve mevcut tüm türlerin toplamında yüzde 40 azalma belirlendi” diyor. Alg ormanları ya da deniz yosunları, yüzlerce türe besin ve barınak sağlıyor.

Söz konusu balıkların bu kadar yıkıcı olmalarının nedeni olarak, bir türün yetişkin alglerle beslenirken, ötekinin yalnızca yeni oluşmaya başlayanları yiyerek, yok olan bitkilerin yenilenmesini önlemesi gösteriliyor. 

REFERENCES

  • 1. “Tropical fish a threat to Mediterranean Sea ecosystems”, University of New South Wales, 18 Eylül 2014