#

Evrenin İlk Molekülüyle Tanışın

Bilim Dalları
Etiketler

Evrenin ilk molekülü kabul edilen Helyum Hidrit ilk kez uzayda tespit edildi.

Her biri nötr bir helyum atomu ve pozitif yüklü bir hidrojen atomundan oluşan bu yüklü moleküller, evrenin ilk döneminde neredeyse tamamen hidrojen ve helyumdan oluşurken, bu iki elementin çarpıştığı zaman oluşturabilecekleri tek moleküldü.

Büyük Patlama’dan yaklaşık 100.000 yıl sonra ortaya çıktığı düşünülen, Helyum Hidrit molekülleri laboratuvarda uzun zamandır üretilebiliyordu fakat bugüne kadar uzay gözlemlerinde bu molekül görülememişti.

17 Nisan’da yayımlanan yeni bir çalışmada gökbilimciler, yaklaşık 3.000 ışıkyılı uzaklıktaki ölmekte olan bir yıldızın çevresindeki gaz bulutunda yanan HeH +’ı algılamak için SOFIA (Stratosferik Kızılötesi Astronomi Gözlemevi) adı verilen hareketli bir uçağa monte edilmiş yüksek teknolojili bir teleskop kullandılar.

HeH + bugün dünya üzerinde sınırlı öneme sahip olsa da, evrenin kimyası bu iyonla başladığı için keşif oldukça önemli.

Eğer HeH + evrende gözlenemeseydi, hesaplamaların yanlış olduğu düşünülebilir, bilimin tüm dallarını ve Büyük Patlama kuramını etkileyebilecek önemli bir işaret olabilirdi. Neyse ki, bu son keşif herhangi bir şüpheye yer bırakmıyor.

HeH +, yeryüzündeki bilinen en güçlü asittir ve ilk olarak 1925 yılında bir laboratuvarda sentezlenmiştir. Evrende en bol bulunan ve Büyük Patlama’nın nükleer reaktöründen ilk çıkan iki elementten oluştuğu için bilim insanları uzun yıllardır, evrenin soğumasının proton, nötron ve elektronlara atom içerisinde yan yana bulunma imkânı tanıdığında ortaya çıkan ilk molekülün Helyum Hidrit olduğuna inanıyor.

Helyum Hidrit’in izlerinin bulunduğu yerin NGC7027 olması ise şaşırtıcı değil. Bu gezegenimsi bulutsunun henüz oldukça genç olması, evrenin ilk dönemindeki kimi özellikleri taşıması ve bu moleküllerin oluşması için uygun ortam yaratması anlamına geliyor.

REFERENCES

  • 1. https://www.sciencenews.org/article/first-type-molecule-form-universe-has-been-seen-space
  • 2. https://www.livescience.com/65256-first-molecule-in-the-universe.html