#

Kan Testiyle Alzheimer Testi, Hem de 20 Yıl Erken

Bilim Dalları
Etiketler

Günümüzde Alzheimer hastalığını teşhis etmek için, uzun süren ve oldukça pahalı beyin görüntüleme yöntemleri kullanılıyor. Fakat yeni bir araştırma, Alzheimer hastalığını yüzde 94’e varan kesinlikle, üstelik 20 yıl öncesinde bile teşhis etmeyi sağlayan bir kan testi geliştiriyor. Üstelik PET taramasından çok daha ucuz ve hızlı bir şekilde.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi (St. Louis, Missouri) araştırmacıları, kanda Alzheimer belirtisi olan amiloid beta proteininin seviyesini ölçmenin bir yolunu bulduklarını belirtiyor. Bu ölçüm sonunda, proteinin beyinde birikip birikmediği incelenebilecek. Uzmanlar, bu proteinin, tipik Alzheimer semptomu olan hafıza kaybı belirtilerinden yaklaşık 20 yıl önce beyinde birikmeye başladığını söylüyor. Böylece, hastalığın belirtileri başlamadan yıllar önce teşhis edilmesi mümkün olabilir.

50 yaş üstü 158 kişi üzerinde yapılan testlerde alınan sonuçlar, PET taramalarıyla karşılaştırıldığında, yüzde 88 oranında tutarlılık gözleniyor. Amiloid beta seviyeleri, Alzheimer riski oluşturan diğer iki etken ile bir arada analiz edildiğindeyse, başarı oranı yüzde 90’ın üzerine çıkıyor. Bu iki etkenin biri yaş, diğeri de genetik varyant APOE-4’ün (Apolipoprotein E) varlığı.

Bu yeni yöntem, henüz yüzde yüz teşhis başarısı sağlayamamış olsa da, bu yolda kayda değer bir gelişme olarak niteleniyor. Bu aşamada sağlayacağı en büyük faydaysa, görüntüleme işlemlerini hızlandıracağı için, ilaç denemelerinin de çok daha hızlı sonuçlanmasını sağlayacak olması. Yani, Alzheimer tedavisini daha yakın bir gelecekte mümkün kılabilir.

Washington Üniversitesi’nden nöroloji profesörü Randall Bateman, ‘’Klinik deneylerde, maalesef çok zaman alan ve pahalı görüntüleme yöntemleri kullanıyoruz. Katılımcıları deneylere dahil etmekse bazen yıllar sürüyor. Oysa, bu kan testi sayesinde binlerce kişiyi bir ay içinde görüntülemek mümkün olacak’’ diyor.

2018’de yayımlanan bir rapora göre, tedavisinde neredeyse 40 yıldır ciddi bir başarı elde edilemeyen Alzheimer hastalığı, dünya çapında 50 milyona yakın insanı etkiliyor. Üstelik her dört hastadan birinin doğru teşhis edildiği tahmin ediliyor. Teşhis süreçleriyle birlikte, tedavi araştırmalarının da hızlanacak olması, herkes için umut verici.

REFERENCES

  • 1. https://futurism.com/the-byte/alzheimers-blood-test-20-years-early?mc_eid=cc75b9f7b6&utm_medium=email&utm_campaign=a18648741f-EMAIL_CAMPAIGN_2019_08_02_06_31&mc_cid=a18648741f&utm_source=The%20Future%20Is&utm_term=0_03cd0a26cd-a18648741f-250129673
  • 2. https://www.theguardian.com/society/2019/aug/02/alzheimers-test-predicts-onset-up-to-20-years-in-advance
  • 3. https://www.alz.co.uk/research/world-report-2018