#

İkizlerde Genetik

Bilim Dalları

Demek ki oluyormuş!

Daha önce tek yumurta ikizlerinin genetik açıdan birbirlerinden farksız oldukları yolunda deneysel bulgular ve kuramsal çıkarımlara karşın, merkezi Almanya’nın Ebersberg kentinde bulunan Eurofins kurumu, tek yumurta ikizlerinin genomlarında (toplam gen havuzu) farklılıklar olabileceğini ortaya koydu.

İstatitikler 1000 erketen yaklaşık yüzde 6’sının tek yumurta ikizi olduğunu gösteriyor.  Şimdiye kadar suçluların belirlenmesi ya da babalık testleri için DNA incelenmesi, aralarında genetik fark olamayacağı gerekçesiyle ikizlere uygulanamıyordu.

Genom inceleme hizmetleri, adli tıp ve ebeveynlik testleri arasında Avrupa’nın önde gelen kuruluşlarından biri olan Eurofins araştırmacıları laboratuvarlarında bulunan “gelecek kuşak”  gen dizilim belirleme araçları ve en yeni biyoenformatik tekniklerini kullanarak bir ikiz çiftten sperm örnekleriyle ikizlerden birinin çocuğundan kan örneği almışlar. Örnekler üzerinde yapılan biyoinformatik inceleme, ikizlerden baba olanı ile çocuğunda  olan, ancak öteki ikizde bulunmayan Tek Nükleotid Poliformizm (SNP) diye adlandırılan beş mutasyonun (değişim) varlığını ortaya çıkarmış. Sonuçlar klasik Sanger dizilim çıkarma yöntemiyle de doğrulanmış.

Forensic Science International: Genetics dergisinin 8 Kasım 2013 tarihli online sayısında yayımlanan sonuç (http://dx.doi.org/10.1016/j.fsigen.2013.10.015) , ender de olsa mutasyonların yumurtanın döllenip geldiği blastosist aşamasında (ikizlerin oluşması için) ikiye bölünmeden hemen önce ya da sonra meydana gelebileceğini  göstermiş bulunuyor. 

REFERENCES

  • 1. éEurofins’ scientists discover genetic differences between ‘identical’ twins”, Eurofins MWG Operon, 10 Aralık 2013