#

Dawn Ceres’in Yörüngesinde

Science Fields

İkinci hedefini de başarıyla yakaladı…

NASA’nın uzay aracı Dawn, 4,9 milyar kilometre ve 7,5 yıl süren yolculuğunun ardından, ikinci ve son hedefi olan cüce gezegen Ceres’in yörüngesine yerleşti.

NASA tarafından yapılan açıklamada, aracın 61.000 kilometre uzaktayken Ceres’in kütleçekimine yakalanarak yörüngeye girdiği, iyon motorunun ve araçtaki sistemlerin çalıştığı kaydedildi.

Dawn böylece, bir cüce gezegeni ziyaret eden ilk uzay aracı olmanın yanı sıra, görevi sırasında iki uzay cisminin yörüngesine giren ilk araç olma özelliğini de kazanmış oldu. Dawn 2011 ve 2012 yıllarında, Mars ve Jüpiter arasında yer alan Asteroid Kuşağı’ndaki en büyük asteroid olan Vesta’nın yörüngesine girerek ayrıntılı veriler göndermişti. Aynı kuşakta yer alan ve Vesta’dan daha büyük olan Ceres, 2006 yılında Uluslararası Astronomi Birliği tarafından “cüce gezegen” statüsüne sokulmuştu.

Dawn’ın 1 Mart’ta gönderdiği son fotoğrafta Ceres, bir hilal biçiminde görülüyor. Nedeni, Dawn’ın rotasının aracı cüce gezegenin nisan ortasına kadar Güneş’e bakmayacak olan tarafına taşımış olması.

Aracın geçtiğimiz ay çektiği görüntülerde, Ceres’in kraterlerinden biri içinde buz volkanları olabileceği düşünülen iki parlak ışık kaynağı belirlenmişti.

Gökbilimciler, Ceres’in yoğunluğundan yola çıkarak, cüce gezegenin kayaç bir çekirdeği çevreleyen buzdan bir katman ve tozdan oluşmuş ince bir dış kabuktan yapılı olduğunu düşünüyorlar. Buz katmanındaki suyun, Dünya okyanuslarındaki suyun hacminden fazla olduğu tahmin ediliyor. 

REFERENCES

  • 1. “NASA Spacecraft Becomes First to Orbit a Dwarf Planet”, NASA, 6 Mart 2015